fallback

САЩ могат да спрат използването на най-мощния инструмент на МВФ за ликвидност

Според източници администрацията във Вашингтон не иска издаването на нова емисия специални права на тираж

16:18 | 15.04.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През тази седмица САЩ може да станат причината Международният валутен фонд (МВФ) да не успее да приложи едно от най-силните си оръжия в борбата срещу последствията от коронавируса: ново издаване на специални права на тираж (СПТ).

Мярката, която на практика се равнява на печатане на нови пари от централна банка, среща силна подкрепа от икономисти, финансови министри и неправителствени организации, като може да осигури до 500 млрд. долара ликвидност за 189-те членки на МВФ.

СПТ, които са базирани на долари, евро, йени, британски лири и юани, са официалната валутна единица на МВФ. Те са създадени в края на 60-те години с цел да се контролират валутните резерви на страните членки на фонда. Тяхното разпределение зависи от вноските във фонда на отделните страни членки.

Последният път, когато беше издадена нова емисия СПТ бе през 2009 г., по време на последната финансова криза.

Прилагането на подобна мярка сега ще предостави повече гъвкавост за 100-те държави, които вече са поискали извънредни заеми и грантове от МВФ. Това също така ще позволи отпускането на нови средства за страни с „невъзможни“ за обслужване задължения като Аржентина.

Финансови представители ще обсъдят издаване на нова емисия по време на пролетната среща по-късно тази седмица на МВФ и Световната банка.

Според източници на агенция Ройтерс, запознати с въпроса, САЩ – най-големият притежател на специални права на тираж, категорично е против ново издаване. Двама от запознатите посочват, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп е против това страни като Иран и Китай да имат достъп до свеж капитал в размер на милиарди долари. Трябва да се отбележи обаче, че средствата, които ще могат да се възползват отделните страни, са на базата на вноските, които те самите правят във фонда.

Опозицията на Вашингтон става факт на фона на ново покачване на напрежението с Пекин заради причините за коронавирусната пандемия и оставащата нерешена търговска война между двете страни. В същото време конфликта между Иран и САЩ също ескалира през януари.

Според източниците на Ройтерс американското Министерство на финансите предпочита МВФ да се фокусира върху използването на своите вече съществуващи ресурси от 1 трлн. долара, в това число 100 млрд. долара за спешни заеми и грантове, за да помогне за здравния отговор на държавите.

Изпълнителният директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиена бе първата, която повдигна въпроса за издаване на нова емисия СПТ миналия месец, но бързо бе контрирана от представители на САЩ (страната има право на ефективно вето върху основните решения на МВФ).

„Няма интерес за СПТ от страна на САЩ, всъщност те стигнаха до там да кажат, че не подкрепят СПТ“, каза тя в петък в подкаст.

Тогава Георгиева каза, че САЩ искат МВФ да използва всички свои налични инструменти и не очаква страната да блокира „даряването“ на СПТ за захранване на кредитните механизми на фонда.

Именно подобно „заемане“ на съществуващи вече СПТ е по-вероятно да бъде договорено тази седмица, посочват източниците, запознати с въпроса.

Представител на американското финансово министерство отказа коментар по въпроса със СПТ, но заяви, че ведомството подкрепя различните усилия на фонда да осигури бърза, целенасочена помощ за нуждаещите се страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:33 | 12.09.22 г.
fallback